14 zaujímavých filmov, ktoré na Slovensku (asi) neuvidíme.

Filmy. V našej nádhernej krajne máme možnosť vidieť veľa dobrých, ale aj zlých filmov. Väčšinou to sú veľké, miliónové filmy so obľúbenými hercami, ktorých všetci poznáme. No aj napriek veľkému množstvu dobrých filmov dostupných v kinách, tento rok vyšlo aj pár úžasných filmov, ktoré u nás s najväčšou pravdepodobnosťou neuvidíme.

Nasledujúci zoznam nie je v žiadnom poradí.

1: The Red Turtle

Studio Ghibli sa spojilo s francúzmi a holandským animátorom aby vytvorili krásny príbeh o mužovi, ktorý sa ocitne na opustenom ostrove. Keď si konečne postaví loď a rozhodne sa odísť, zistí že mu cestu blokuje veľká červená korytnačka. Film vyzerá nádherne a podľa traileru bude hrať silno hrať na city a to možno aj úplne bez slov. Tento japonsko-francúzsko-holandský animák sa môže pochváliť skóre 90% na Rotten Tomatoes a 7,7/10 na IMDb.

2 Moonlight

A24, produkuje úžasné filmy. Od ich založenia v roku 2012 vydali nie vždy úspešné, ale vždy nesmierne zaujímavé projekty. Najznámejšie zo všetkých sú Spring BreakersEnemyThe VVITCH,  Ex_Machina a najnovší film Barryho Jenkinsa, Moonlight. Tento film je rozdelený do troch častí a každá z nich je o istej časti života čierneho muža menom Chiron. Prvá časť sa odohráva počas jeho detstva, druhá počas dospievania a v tretej ho vidíme už ako dospelého muža. O tomto filme som zatiaľ nič zlé nepočul, o čom svedčí aj 98% na Rotten Tomatoes a 8,7/10 na IMDb.

3 20th Century Women

Ďaľší film od A24, tento raz o slobodnej matke ktorá vychováva svôjho jediného syna na začiatku 80-tych rokoch v Santa Barbare. Vo filme uvidíme Anette Bening, ktorá bola viackrát nominovaná na Oscara, no zatiaľ žiadneho nevyhrala. Spolu s ňou uvidíme aj Elle Fanning, ktorá si tento rok zahrala aj v kontroverznom Neon Demon20th Century Women by mal byť dobrý zážitok, čo naznačuje aj skóre 6,8/10 na IMDb, zatiaľ čo Rotten Tomatoes ukazuje 95%.

4 Manchester by the Sea

“Film preplnený emóciami.” Táto veta sa vyskytuje skoro všade keď sa hovorí o tomto filme. Lee Chandler (Casey Affleck) sa musí stať zákonným zástupcom jeho synovca, po tom, čo mu umrie brat. Kritici tento film očividne milujú, čo vidíme v podobe skóre 8,6/10 na IMDb a 97% na Rotten Tomatoes.

5 Sing Street

80. roky. Írsko, Dublin. Jeden teenager sa rozhodne založiť hudobnú skupinu “Sing Street” aby vyhral srdcie dievčaťa. 8/10-IMDb 97%-Rotten Tomatoes

6 American Honey

American Honey je môj osobný favorit z celého tohto zoznamu a aj tento film má na svedomí A24. Star (Sasha Lane) sa rozhodne ujsť so skupinou ľudí, ktorá chodí po U.S.A a predáva časopisy. V tejto skupine si nájde novú “rodinu” a rýchlo sa prispôsobí ich životnému štýlu, ktorý pozostáva z dlhých nočných párty a mladej lásky. American Honey má pomerne nízke skóre (vzhľadom na tento zoznam), na Rotten Tomatoes 81% a na IMDb 7,6 bodov z desiatich.

7 Hell or High Water

Toby sa snaží zaistiť dobrý život pre svôjho syna. Spolu s jeho bratom Tannerom naplánujú nájazdy na banku, ktorá chce zavrieť ranč ich rodiny. Proti nim však stojí texaský ranger Marcus, ktorému zostávajú už iba týždne do dôchodku. Nielenže tento film vyzerá úžasne, ale taktiež má jeden z najatmosferickejších a najlepších soundtrackov tohto roku. Aj keď film u nás asi nedočkáme, soundtrack sa dá kúpiť napríklad aj v Auparku. Hell or High Water má neobyčajne vysoké skóre 98% na Rotten Tomatoes a 7,9/10 na IMDb.

8 Birth of a Nation

Rok 1915. D.W.Griffith vydal jeden z najdôležitejších a najrasistickejších filmov v histórií. Birth Of a Nation. Tento rok sa do sveta dostal film s rovnakým menom, no úplne iným posolstvom a príbehom. Birth of a Nation (2016) je o reálnom povstaní, ktoré sa odohralo vo Virginií a o kazateľovi, Natovi Turnerovi, ktorý ho započal. Tento film má to najnižšie skóre z celého zoznamu. “Iba” 73% na Rotten Tomatoes a 5,8/10 na IMDb.

9 The Founder

Pravdivý príbeh Raya Kroca, ktorý v 50-tych rokoch odkúpil burgrovú reštauráciu McDonald’s. Príbeh o špinavých trikoch v biznise má pekných 80% na Rotten Tomatoes a 7,5/10 na IMDb.

10 Off The Rails 

Ďaľší príbeh natočený podľa skutočnej udalosti je o živote Dariusa McColluma, ktorý je posadnutý hromadnou dopravou. Za svoje pokusy jazdiť s vlakmi a autobusmi skončil vo väzení 32 krát. Kritikom na Rotten Tomatoes sa film očividne páčil, čo dokazuje aj skóre 99%, zatiaľ čo na IMDb má trochu nižšie, ale stále dobré 8,3/10.

11 ELLE

Od režiéra Paula Verhoevena (Total RecallRobocop) prichádza nový, tentokrát francúzky film. Michèle Leblanc, úspešná vlastníčka videohrenej firmy sa snaží vypátrať identitu muža, ktorý ju znásilnil. Elle má skóre 89% na Rotten Tomatoes a 7,3/10 na IMDb.

12 Eagle Huntress

Máš rád dokumenty? A máš rád dokumenty o tradíciách cudzích krajín? Ak áno, tak Eagle Huntress je film vytvorený práve pre teba. Film je o 13 ročnom dievčati, ktoré sa rozhodne byť prvou ženou za posledných dvanásť generácií, ktorá sa stane lovkyňou. Toto povolanie tradične patrilo mužom a vyžaduje sa pri ňom dobré spojenie medzi levcom a jeho orlom. Hlas, ktorý nás bude sprevádzať počas celého filmu patrí herečke Daisy Ridley, ktorá sa minulý rok ukázala vo filme Star Wars Episode VII: The Force AwakensEagle Huntress má na IMDb skóre 7,6/10.

13 Little Wing

Little Wing, pôvodne Tyttö Nimeltä Varpu je fínska dráma o malom dievčati, ktoré sa rozhodne odísť od svojej slobodnej matky a nájsť svôjho otca. Film mal všade vo svete veľký úspech aj na filmovom festivale v Toronte. Skóre 80% na Rotten Tomatoes na 6,9/10 na IMDb sú síce veľmi rozdielne, ale ja by som tomuto filmu šancu dal.

14 Edge of Seventeen

Dospievať je ťažké. No ešte ťažšie je byť dospievajúcim dievčaťom na škole kde ťa nikdo neberie vážne a kde tvoje najlepšia kamarátka chodí s tvojím bratom. K tomu si ešte pridaj učiteľa, ktorý si neberie pred ústa žiadne servítky a The Edge of Seventeen by mohol byť podobne dobrý ako DOPE. Film sa dočkal neuveriteľného úspechu v zahraničí a nám stačí len silno dúfať, že tento film (alebo hocijaký iný) uvidíme u nás. Alebo si ich stiahneme cez internet.

Reklamy

One thought on “14 zaujímavých filmov, ktoré na Slovensku (asi) neuvidíme.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Connecting to %s