Atlanta je najlepší seriál, ktorý nikdo nevidel

Rok 2016 sa pomaly blíži ku koncu a čo sa týka seriálov, všetci hovoria o Westworlde alebo Stranger Things ako o “jediných dobrých” seriáloch tohto roku. A aj keď oboje boli naozaj dobré, nikde som nič nevidel o mojom obľúbencovi, ATLANTE. Je to až prekvapivé, koľko ľudí tento seriál nevidelo vzhľadom na pomerne vysoké skóre-8,8/10 na IMDb a 100% na Rotten Tomatoes.  

O čom to je? Ernest “Earn” Marks (Donald Glover) sa po dlhej dobe vracia do Atlanty a zistí, že jeho bratranec Alfred je začínajúci, ale populárny rapper Paper Boi. Earn sa rozhodne pracovať pre Alfreda ako jeho manažér, aby bol schopný zarábať a živiť svoju rodinu. A aby bolo trio hotové, Alfred chodí všade so svojim hipster cliché známym, Dariusom.  paperboy-song-atlanta-fx-childish-gambino

V čom spočíva genialita ATLANTY? Rovnako ako Donald Glover aj ATLANTA sa stále mení a nie je iba jedným žánrom. V priebehu pár minút sa dostaneme z humoru, cez kritiku spoločnosti až po Earnove finančné problémy a ťažký život bez peňazí. A mňa práve toto tak veľmi chytilo na ATLANTE. Je to život úplne obyčajného človeka, ktorému sa akurát stávajú nie až tak každodenné veci. Vzhľadom na pomerne rapovú tématiku niektorých epizód, soundtrack je plný úžasného a veľmi energického rapu. A aj nefanúšikovia rapovej hudby si v tomto seriáli niečo nájdu.

gambino-cropped-671x377

Moja obľúbená epizóda je s01e08: B.A.N, ktorá sa celá odohráva ako jedno veľké interview s Paper Boiom o čiernej mládeži a rasovej identite ľudí. Samozrejme, toto neznie zaujímavo a ak by si niekomu povedal/a stručnú zápletku každej epizódy, ATLANTA by nevyznela ako ten najlepší a najzábavnejší seriál tohto roku. Tu však do hry vstupuje prevedenie, s akým je celý seriál spravený. Donald Glover zobral zápletky tak jednoduché ako stratená bunda a spravil z toho vtipnú epizódku nabitú rasovými stereotypmi a prekvapivo emocionálnym koncom.

kyspazqjgn3jernlpbst

Musím sa ešte vyjadriť ku rasovým stereotypom v tomto seriáli. Je ich veľa, aj zo strany čiernych, ale aj zo strany bielych. V ATLANTE sú síce iba traja alebo štyria belosi (ktorí majú viac ako pol minúty na obrazovke) a sú znížený na úplné karikatúry. A niečo takéto som ešte nikde v živote nevidel. Všetci totiž poznáme stereotypy čiernych ľudí. Divný prízvuk v hlase, slovo nigga na konci každej vety a tak ďaľej. Keď sa však karta obráti a vidíme bielych ľudí, ktorí sa snažia byť “cool”, používajú černošský slang. Keď sa takéto niečo stane na tvojej obrazovke, stopercentne si to zapamätáš.

A čo bol tvoj najobľúbenejší seriál tohot roku? Podeľ sa o svôj názor dole v komentároch.

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Connecting to %s