The WITCH a Neon Demon: Rovnaký Horror, Iné Farby

“Zlo naberá rôzne tvary.” –The Witch

Tento citát bol napísaný na skoro každom plagáte na tohtoročný horror, The Witch. No po zhliadnutí najnovšieho filmu Nicholasa Windinga Refna, Neon Demon, by som ten citát pozmenil:

“Zlo naberá rôzne tvary, hlasy a farby.”

Ani jeden z týchto filmov som nemal šancu zastihnúť v kinách, čo mi je veľmi ľúto. A keď som ich videl v rozpätí jedného týždňa, niečo som si uvedomil. Tieto filmy sú tematicky veľmi rozdielne, no žáner a prevedenie majú podobné- až na jeden detail. FARBY.

Tento článok obsahuje spoilery k filmom Neon Demon a The Witch.

share-og1

The VVITCH je horror odohrávajúci sa v Novom Anglicku a sleduje rodinu, ktorá je vyhnaná na pokraj lesa, v ktorom že vraj žije čarodejnica. Na rozdiel od klasických horrorov, tento film buduje napätie počas celého filmu a málokedy ho vypustí. Ak hľadáš strašidelný film, kde je veľa krvi a aj niečo naozaj strašidelné, The Witch asi nie je pre teba. Celý film bol natočnený iba pomocou prirodzeného svetla (slnko a sviečky), rovnako ako minuloročný Revenant.

sc33_dinner-finished_1020-0-0

Pre mňa bol toto jeden z najlepších filmových zážitkov roku a je mi nesmierne ľúto, že som tento film nestihol v kinách. Kôli veľmi pomalému tempu a budovanému napätiu však boli niektoré momenty vo filme vyslovené nudné. A to je naozaj jediná výčitka, ktorú mám. Celkovo je však The Witch úžasný filmový zážitok, ktorý vysoko odporúčam. 4,8/5

the20neon20demon20review

WHAT THE FUCK?! V živote som nevidel tak zvrátený film ako je práve Neon Demon. Jesse (Elle Fanning) sa presťahuje do L.A a skúša šťastie v modelingu. Na rozdiel od iných dievčat, ona sa stáva hviezdou doslova cez noc a to jej spraví pár nepriateľov. Neon Demon má neskutočne temnú a znepokojujúcu atmosféru, ktorú vytvára napätie budované cez celý film. Podobne ako aj už spomenutý The Witch.

sarahbloodthirst

Neon Demon je dokonalá ukážka “style over substance”. Je tu pomerne málo dialógu a väčšina príbehu a postáv je ukázaná cez rôzne obrazy namiesto tradičného vysvetlenia pomocou rozhovorov. A to môže ľudí, ktorí hľadajú film čo im všetko vysvetlí, odradiť. A aj napriek tomu, aký je tento film miestami nechutný a zvrátený, rešpektujem všetkých, čo s ním boli spojení a podarilo sa im spraviť niečo netradičné. Nie každému Neon Demon sadne, ale neskutočne nádherná kinematografia a veľmi dobré herecké výkony rovnako ako odvážny nápad a jeho prevedenie robia z tohto filmu nezabudnuteľný zážitok. 4,4/5

the-witch-movie-2

Obidva filmy namiesto strašenia iba budujú nepríjemné napätie. A keď ho vypustia, má to veľmi rozdielne odozvy. A tu vstupuje farba filmov do našej debaty. The VVITCH počas celého filmu temnie. Toto je najlepšie vidieť na stromoch, ktoré sú na začiatku filmu zelené a na konci hnedé s iba slabými odtieňmi zelenej. Až do posledných 15 minút, najfarebnejšia vec na obrazovke je ružový odev Thomasin a silná čierna farba Čierneho Filipa. A práve vďaka tomu, pôsobí krv neskutočne výrazne keď sa na kocni ukáže. Silná červená farba krvi je v úžasnom kontraste s vyblednutým nahým telom Thomasin a preto, keď sa nahá pokrytá krvou prechádza v lese, naše oči sú zamerané iba na ňu. A to aj vďaka tomu, že všetky ostatné farby vo filme boli veľmi nevýrazné alebo hnedošedé.

Používanie čisto prirodzeného svetla pomáha ešte aj v tom, že niektoré tmavé scény (ako rodinná večera) pôsobia ešte tmavšie a celkovo aj temnejšie. Pretože počas filmu sa nemení len farba. Ako všetko tmavne a pomaly sa otáča k horšiemu, aj rodina začne byť na seba nepríjemná, niekedy až plná nenávisti. My vnímame, že rodina sa ničí zvnútra kôli čarodejnici, ktorá ani nemusí byť reálna. A možno sa celý film zdá každou minútou tmavší, pretože rodina sa každou ďaľšou hádkou ničí a ich vzťahy sa horšia.

neon-demon-final-poster

Na druhej strane, Neon Demon používa neuveriteľne silný kontrast dvoch farieb počas celého filmu. Režisér Nicholas Winding Refn toto robí s každým jeho projektom a v tomto ako farby zvolil silno červenú, tmavomodrú a fialovú. Už v prvých záberoch vidíme Jesse pokrytú krvou. Červenou krvou na modrom pozadí v modrých šatách. V Neon Demon, červená slúži ako dominantná farba, zatiaľ čo modrá a odtiene fialovej slúžia viac na pozadie. Počas celého filmu vidíme tieto farby, ale málokedy je naša hlavná postava nasvietená červenou farbou alebo nosí niečo tej farby. Vďaka tomu vidíme, že Jesse v tomto svete nie je podstatná a že ona sama nie je veľmi dominantná osoba.

Na druhej strane, jej make-up pomocníčka Ruby a dve modelky sú skoro vždy buď v červenej alebo sú dominantnejšie na obrazovke. Toto sa dá pekne vidieť aj v scéne, keď sa Ruby pokúsi o sex s Jesse. Ruby má na sebe dlšie červené šaty, zatiaľ čo Jesse má krátku zelenú nočnú košeľu. A potom tu je Hank, ktorého hrá Keanu Reeves. Síce nie je tak často vo filme, vždy nosí biele tričko alebo košeľu, ktorá môže značiť jeho neutrálnosť v tomto všetkom. On je iba chlap, ktorý vlastní motel a musí riešiť problémy mladej modelky. A vidíme v ňom, že ho modeling a ani Jesse vôbec nezaujímajú a s časti nám to ukazuje aj jeho oblečenie neutrálnej farby.

 

Osobný favorit je Neon Demon, ale chcem počuť aj tvôj názor. Ktorý film je podľa teba lepší? Dúfam, že ťa tento článok aspoň trochu zaujal a ak by si chcel vidieť niečo podobné v budúcnosti, daj mi vedieť v komentároch. Ja som si veľmi užil robenie niečoho menej tradičného a dostal pri tom možnosť vidieť dva úžasné filmy.

 

 

 

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Connecting to %s