2016: 5 momentov filmovej dokonalosti

Aj keď je rok 2016 už za nami, chcel by som sa ešte chvíľu venovať filmom, ktoré v tomto roku vyšli. A čo je lepšia téma ako momenty úplnej dokonalosti v tohtoročných filmoch? Pred tým, ako sa do toho pustíme už iba oznámim, že tento zoznam nie je v žiadnom poradí. Všetky momenty sú úžasné a snažiť sa ich dať do poradia by bolo skoro nemožné.

Tento článok obsahuje spoilery k šiestej sérií Game of Thrones, filmu Kubo and the Two Strings, The Invitation a La La Land

1: Battle of the Basterds- Game of Thrones

Jedna z najlepších bitiek tohto roku sa odohrala v televízií. Šiesta séria seriálu Game of Thrones mala v sebe tie najväčšie a najlepšie scény. A predposledný diel s názvom Battle of the Basterds je dokonalou ukážkou. Od Rickonovej smrti cez záchranu vojskom z Údolia až po Sansin chladný monológ, táto bitka je dôkaz, že žijeme v zlatej ére televízie. Battle of the Basterds je majstrovsky spravená. Bez zvuku, je z toho úplne iný zážitok a to platí aj naopak. Na zvukovej úrovni, všetky emócie zostávajú a tomu pomáha úžasný soundtrack od Ramina Djawadiho. Čo však robí z tejto epizódy tak neskutočný zážitok nie je len majstrovský soundtrack a úžasne natočená akcia. Po dlhých šiestich sériách, Game of Thrones s touto epizódou konečne prinieslo nádej pre naše obľúbené postavy. A to robí z tejto bitky tak silný zážitok.

2: Runway- The Neon Demon

Na rozdiel od Game of Thrones, toto je omnoho nejasnejšie a voľné k interpretácií. Scéna sa nachádza približne v polovici filmu a práve toto je ten zlomový bod, kde je Jesse pohltená svetom okolo nej. Silná červená a modrá farba, motív trojuholníku a úžasná elektrická hudba (autorom je Cliff Martinez) spoločne robia z tohto krátkeho momentu jednu z najlepších scén vo filme. Aj keď na prvé pozretie (a hlavne bez kontexu) sa tento moment zdá veľmi mätúci, po pár pozretiach a aj nejakom tom zamýšľaní, zrazu všetko dáva zmysel.

3: The Moon Beast- Kubo and the Two Strings

Kubo and the Two Strings je úplny vrchol stop-motion animácie. Preto bolo veľmi ťažké vybrať iba jeden moment z celého filmu. Bolo samozrejmé, že sa tu umiestni nejaké monštrum a bitka s ním, ale ktoré? Aj napriek ťažkej konkurencií som sa rozhodol pre poslednú bitku, kde bojuje Kubo proti svôjmu dedovi. Na stop-motion film pokrýva bitka prekvapivo veľa plochy a spôsob, akým končí je prekvapivo emocionálny. Moon Beast je prekvapivo veľká a strašidelná. To, čo Laika dokázala nielen s týmto momentom, ale aj s celým filmom, je originálne, inteligentné a (hlavne) úplne úžasné.

4: Posledné momenty- The Invitation

The Invitation je pre mňa prekvapenie roku. Táto dokonalá ukážka budovania napätia mala v sebe jeden z najprekvapivejších koncov vo filme za tento rok. A pritom nepotrebovali slová. Posledné zábery prezrádzajú príšernú pravdu, ktorú nám však nikdo nemusí vysvetlovať. Stačí počas filmu dávať pozor a odmena na konci je naozaj zaslúžená.

5: Jeden dlhý záber na diaľnici- La La Land

Na dlhých záberoch je niečo magické. A táto krása sa podarila zachytiť Birdmanovi v roku 2014 a celkom nedávno sa to podarilo aj muzikálu La La Land. Skoro päť minút dlhá scéna, ktorá je zároveň aj najväčšie tanečné číslo celého filmu. A to všetko bez jediného strihu. Táto scéna ukáže hlané postavy a aj predstaví svet, v ktorom sa bude film odohrávať. Spôsob, akým je spravená je jednoducho…dokonalý.

LLL d 33_5542.NEF

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Connecting to %s