Liek na Život/ A Cure for Wellness -recenzia

Tak, a je to tu. Môj doteraz najočakávanejší film tohto roku dorazil. Ako táto liečba vlastne prebehla a oplatí sa ju podstúpiť?

mv5bmtu4mte1mza5mf5bml5banbnxkftztgwndazmze5mdi-_v1_sy1000_cr0015531000_al_

Gore Verbinksi má za sebou veľa rozmanitých filmov. Od amerického remakeu the Ring, cez animovaný western Rango až po prvé tri diely Pirátov z Karibiku. Na tento film som sa tak veľmi tešil aj kôli veľmi malému množstvu informácií, ktoré boli dostupné. Čím menej o príbehu vieš, tým lepšie a preto bude toto zhrnutie príbehu veľmi neurčité.

Lockhart (Dane DeHaan) je vysoko postavený biznismen. A ako správny vysoko postavený biznismen, aj on podvádza. Keď sa na jeho podvody príde, je nútený priniesť jeho šéfa späť do New Yorku. Ten sa momentálne nachádza v wellness centre vysoko v švajčiarkskych Alpách. Keď sa však Lockart do tohto centra dostane, zistí že nie všetko je v poriadku. Presnejšie, nič.

mv5bmtgxmjczmju5of5bml5banbnxkftztgwmzazmze5mdi-_v1_sy1000_cr0015531000_al_

mv5bzmjhnji5yjktnjbjyy00mze2lwfhywytodg3m2vmmjaxotm2l2ltywdlxkeyxkfqcgdeqxvynjewntm2mzc-_v1_

A Cure for Wellness je nádherný film. Každý záber je využitý na úplné maximum. Práca s kamerou je úplne úžasná a vo filme je viacero naozaj pekných a dlhých záberov. Tomu pomáha aj farebná paleta aj sound design. Vo filme je všetko buď zelené, biele, červené alebo v odtieňoch tejto farby. A ten sound design. Vo filme sú momenty, kedy je počuť iba vŕzganie barlí a v tom momente je to ten najnepríjemnejší zvuk na svete. Všetko pôsobí nepríjemne ako v čakacej miestnosti v nemocnici. A to nás dostáva ku ďaľšiemu bodu. Rovnako ako aj The Witch, film viac buduje atmosféru. Samozrejme, vo filme sú aj brutálnejšie scénky ale tých je málo.

mv5bmtbhywq1ngetnwyxos00y2filwexyzitnwrjyzqwmwe1mtbjl2ltywdll2ltywdlxkeyxkfqcgdeqxvynjewntm2mzc-_v1_

Film sa sústredí hlavne na tri postavy a to je Lockhart (Dane DeHaan), Hannah (Mia Goth) a Dr. Volmer (Jason Isaacs). Všetci z nich podávajú úžasné výkony. A Volmer je jeden z najnepríjemnejších záporákov, akých som videl vo filme. Tento chlap je jednoducho zlý.

mv5bm2mzmdyznzitytq0nc00n2rklwfiztgtntnhotayyzgzm2zhl2ltywdlxkeyxkfqcgdeqxvynjewntm2mzc-_v1_

A Cure for Wellness sa oplatí podporiť z jedného dôvodu. Je to jeden z najoriginálnejších filmov tohto roku. Celého. Ťažko sa to k niečomu prirovnáva, ale najpresnejšie sa hodí asi niečo na tento spôsob: Ak by The Witch režíroval Wes Anderson s pomocou Nic W. Refna, a príbeh by napísal 30-ročný Luis Buňuel. Možno by vzniklo niečo podobné.

mv5bodu5otrimdutywu4zs00ztawlwi1otctngrkzdq1mzq4nzhjl2ltywdlxkeyxkfqcgdeqxvynjewntm2mzc-_v1_

A aj keby som chcel, tento film nie je dokonalý. Má viacero chýb a jednou z nich je práve príbeh. Nepochop ma zle, film je neskutočne tajomný a zaujímavý a budeš musieť rozmýšľať až do konca. Bohužiaľ, príbeh je niekedy zbytočne tajný a misteriózny. Sú momenty, keď postavy hovoria o celkom normálnych záležitostiach zbytočne zložito, len aby si nevypol mozog. A to mi vadí.

Ďaľšia vec je dĺžka. A Cure for Wellness má 2 hodiny a 26 minút. Na prvé pozretie čas ubehne celkom rýchlo, no keď začneš spätne rozmýšľať, pár vecí si uvedomíš. Zbytočne veľa informácií je vo filme a niektoré sú nám zopakované aj trikrát, len aby sme si ich pamätali, lebo sa (možno) môžu hodiť neskôr. A úprime, keby som si mal film pozrieť znovu, minimálne dvadsať minút by som vynechal.

mv5bownlnwflngmtm2yyos00y2e3lwixnditn2i0ytk1odflmzvjl2ltywdll2ltywdlxkeyxkfqcgdeqxvynjewntm2mzc-_v1_1

A Cure for Wellness je extrémne nepríjemný a neskutočne originálny film. Ak máš čas, choď film podporiť, lebo portebujeme viac originálnych projektov. Z technického hladiska skoro dokonalý film, posilnený super hereckými výkonmi. Bohužiaľ, príbeh je niekedy zbytočne komplikovaný, čo filmu vôbec neprospieva. A s dĺžkou dve a pol hodiny, toto nie je jazda, ktorú by chcel postúpiť každý. Podľa mňa sa však vyplatí každá minúta. Minimálna na prvé pozretie.

Liek na Život/ A Cure for Wellness sa oplatí kúpiť na Blu-Ray. Alebo nelegálne stiahnuť.

4/5

+herecké výkony

+kamera

+farby

+soundtrack

+atmosféra

-príliš dlhé

-zbytočne komplikované

A čo ty? Videl si Liek na Život? Ak áno, napíš čo si o filme myslíš do komentárov.

 

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Connecting to %s