Ghost in the Shell -recenzia

Ghost in the Shell (1995) je môj najobľúbenejší sci-fi film a preto ma veľmi zaujímalo, ako sa táto verzia vydarí. A aj napriek pomerne nízkym hodnoteniam, vydal som sa do kina a dúfal som v niečo dobré. Výsledok ma príjemne potešil.

mv5bzjy3zmjjytgtmjexmc00zwviltkzztctogm1zda3ywuxmjljxkeyxkfqcgdeqxvynjczote0mzm-_v1_sx1777_cr001777888_al_

Ghost in the Shell je adaptácia rovnomenného anime z roku 1995. V blízkej budúcnosti je možné vylepšiť si svoje telo (shell) robotickými časťami. Lebo telo z teba nerobí človeka. Človek si vďaka svojmu vedomiu (ghost) a Major (Scarlett Johansson) je prvá svôjho druhu. Jej telo (shell) je 100% umelé a jediné organické v nej je jej mozog. Je to perfektná zbraň proti terorizmu a momentálne pracuje v Sekcií 9, ktorá je zameraná na kyberzločiny. Ale teraz sa na scéne ukázal niekto iný. Terorista, pod menom Kuze, ktorý zabíja a hackuje vedomie ľudí pomocou internetu ako formu odplaty. A je na Majorke a jej spolupracovníkoch, ako napríklad Batou, zo Sekcie 9 aby ho našli.

o_zjrhhdzic44k2mrsxeylwmsih0ymdn

Ghost in the Shell je jeden z vizuálne najnádhernejších sci-fi filmov za posledné roky. Je tu veľa CGI, ale všetko sa dobre prepája a výsledok je nádherný. Celé mesto pôsobí nádherne živo, skoro ako reálne. Film je však audiovizuálne médium a ani tá audio stránka nie je pozadu. Hudbu k tomuto filmu zložil Clint Mansell, ktorý už pracoval na filmoch ako Black SwanMoon alebo Requiem for a Dream. V tejto verzií nahradil pôvodnú úvodnú znelku (ktorá je tentorkát na konci) svojím, neskutočne nádherným a atmosferickým soundtrackom, ktorý je možno aj o trochu lepší ako originál.

Scarlett Johansson ako Major podáva veľmi dobrý výkon. Postavu hrá so zaujímavým mixom ľudskosti a robotickej “nevedomosti” a svojím výkonom pripomína Emily Blunt z Edge of Tomorrow. Je viac “silná a nebezpečná” a menej “sexy žena pre potešenie diváka” a je veľmi príjemné vidieť takúto zmenu.

Postavy Major a Batou sú trochu viac rozvinuté. Toto je asi jediné hladisko, kde je tento remake lepší ako originál. V anime je nám pomerne málo povedané o hlavných postavách a o ich minulosti nevieme skoro nič. Tu (2017 veriza) dostaneme lepší pohľad na minulosť našich postáv a ich motivácie.

mv5bnjjinwq3zditmtuyni00yza1lwjjogetnzvkzmi1ymi2ytaxl2ltywdll2ltywdlxkeyxkfqcgdeqxvynjmxmzm3ndi-_v1_sx1777_cr001777999_al_

Každý remake/reboot/adaptácia čelí jednému veľkému problému. Koľko starého materiálu nechať a koľko nového pridať? Ghost in the Shell toto zvládol úplne dokonalo. Vo filme sa nachádza pár scén (ako napríklad zoskok z budovy) a úvodná znelka z anime; všetko ostatné je nové alebo pozmenené a za to som veľmi vďačný.

Hlavný záporák filmu, Kuze, bol prekvapivo zaujímavý. Je tak zaujímavý ako Puppet Master z anime? Skoro. Obidvaja majú silné motívy a opodstatnenia pre svoje akcie, ale Puppet Master je vo filme záporák celý čas. A to ma prináša k mojej najväčšej výčitke. Kuze je veľmi zaujímavá postava, no v polke filmu ho vymenia za úplne základného a nezaujímavého antagonistu.

Ghost in the Shell (2017) je predsa len americký remake/reboot/adaptácia a preto je veľa filozofických tém originálu zjednodušených alebo vynechaných. Namiesto toho máme jednoduchší príbeh, ktorý sa občas snaží byť hlboký, ale vyjde z toho naprázdno. A aj preto je príbeh občas predvídateľný. Je tu pár prekvapení, ale v niektorích momentoch dokážeš predpovedať dej aj o 15 minút dopredu.

mv5byzyxmzm0zdytngjjzs00mjg1lwflztgtzjvmyta3nwyyotu1l2ltywdlxkeyxkfqcgdeqxvynty4mdi2nta-_v1_

mv5bmwfiytg2njetmzdmnc00ytyylwfhodutm2i5ngyzzgrmmza3l2ltywdll2ltywdlxkeyxkfqcgdeqxvynjmxmzm3ndi-_v1_sx1777_cr001777999_al_

Ghost in the Shell je jedna z najlepších adaptácií za posledné roky. Nielenže vytvoril vizuálne nádherný a živý svet, ale podarilo sa mu zachovať časť toho, čo robí Ghost in the Shell tak špeciálnym. Plný veľmi dobrých hereckých výkonov, na čele so Scarlett Johansson toto je adaptácia, ktorú by si si nemal nechať ujsť.

Ghost in the Shell sa oplatí vidieť v kinách.

4/5

+Scarlett Johansson

+Vizuál

+Záporák (Kuze)

+Mix nového a starého

+Prehĺbenie postáv

+Hudba

-Miestami predvítateľné

-Zmena záporákov.

 

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Connecting to %s