Kráľ Artuš: Legenda o Meči/ King Arthur: Legend of the Sword -recenzia

Za tú krátku dobu, čo je film v kinách, už ho stihli nazvať “prvým letným prepadákom”. Zaslúži si však Kráľ Artuš tak nízke hodnotenie, alebo sme iba očakávali niečo iné? Odpoveď je: trochu z oboch.

mv5bmtc0odk1mjy1ml5bml5banbnxkftztgwmte1odqxmji-_v1_sy1000_cr0015011000_al_

King Arthur je najnovšia (a veľmi voľná) adaptácia príbehu o kráľovi Artušovi. Ak poznáš aspoň základy tohto príbehu, stačí ti to. Ak nie, neobávaj sa; príbeh nie je veľmi zložitý. Artuš je od mladého veku vychovávaný v zadných uličkách Londýna a o svojom kráľovskom pôvode nič netuší. Ale keď vytiahne meč Excalibur z kameňa, musí prijať svoje dedičstvo. Či sa mu to páči alebo nie.

King Arthur: Legend of the Sword je nový film od Guya Ritchieho (Snatch, Sherlock Holmes). Ak jeho (alebo hociakého iného britského režiséra) poznáš, tak vieš čo očakávať. Rýchly a vtipný dialóg, dobrú réžiu akčných scén a prekvapivo zaujímavý príbeh. A presne toto je King Arthur: Legend of the Sword.

mv5bmtu2oduxote5ov5bml5banbnxkftztgwnzm1odqxmji-_v1_sy1000_cr0014981000_al_

Soundtrack v tomto filme je geniálny. Na rozdiel od klasickej orcherstrálnej zvučky, tento sa viac podobá na rockový album ako na tradičný filmový soundtrack. Je v ňom veľa gitár a bubnov, vďaka čomu pôsobí film ešte viac ako epické fantasy dobrodružstvo. Najlepšie piesne sú The Devil & The Huntsnan Journey to the Caves.

Čo sa týka hlavných hercov, obaja podávajú veľmi dobrý výkon. Jude Law si viditeľne užíva rolu záporáka v tomto filme a práve vďaka tomu je aj tá najzaujímavejšia postava. Na druhej strane, Charlie Hunnam hrá Artuša vážne, ale s veľkou porciou charizmy. Je to sympatický hlavný hrdina; pre tento film ideálny.

Po režisérskej stránke, najlepšie sú zvládnuté akčné scény a dialóg. Síce ani jedno veľmi nevyniká nad ostatné filmy, Guy Ritchie to zvláda s veľkou dávkou energie. Od prvej do poslednej, akčné scény sú veľmi dobre zvládnuté a zaujímavé. To isté platí aj pre dialóg, ktorý niekedy je dosť neoriginálny; skôr v druhej polovici filmu. Tá prvá je plná veľmi rýchlych výmien názorov, montáží a humoru.

mv5bmzm2mdk2mze0ov5bml5banbnxkftztgwmzq1odqxmji-_v1_sy1000_cr0014981000_al_

Momentálne si film drží nízkych 26% na Rotten Tomatoes. Také nízke hodnotenie si tento film nezaslúži. King Arthur je omnoho lepší. To však neznamená, že nemá svoje chyby.  Mám pocit, že asi 20% filmu sú montáže. Keby každá montáž bola natiahnutá na jeden celok, možno by sme mali aj solídne pokračovanie. Vo filme je totiž príliš veľa príbehu a nie je čas na to, aby ho pokryli rovnomerne.

A na chvíľu musíme hovoriť o tom CGI. Nie je vyslovene príšerné, ale je viditeľné. Je viditeľné až do miery, kedy posledná tretina začala byť trochu otravná kôli nadmiere (pod)priemerného CGI.

mv5bmtcyodg1nzm3ov5bml5banbnxkftztgwmde1odqxmji-_v1_sx1777_cr001777744_al_

King Arthur: Legend of the Sword je lepší ako recenzie hovoria. Je to síce jeden z najslabších veľkých filmov tohto roku, ale aj napriek tomu sa v ňom dá nájsť kus poriadnej zábavy. Film obsahuje nadpriemerné výkony od oboch hlavných postáv, spolu s veľmi dobre zvládnutými akčnými scénami a geniálnym soundtrackom. Škoda toho množstva materiálu, ktorý bol sotva spomenutý. Možno by sme dostali aj dobré pokračovanie.

Kráľ Artuš: Legenda o Meči/ King Arthur: Legend of the Sword je fajn.

3/5

+herecké výkony

+soundtrack

+akčné scény

-CGI

-príliš veľa materiálu

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Connecting to %s