Wonder Woman: Príbeh Plný Emócií

2017 je jeden z najlepších rokov, čo sa týka superhrdinských filmov. Zatiaľ. Minulý rok sme dostali takýchto filmov šesť (X-men, Deadpool, Batman v. Superman, Captain America: Civil War, Suicide Squad Doctor Strange), pričom iba dva z nich boli naozaj dobré. Tento rok je našťastie zatiaľ úplný opak. Na začiatku roku sme dostali Logana; temný a realistický pohľad na hrdinov v modernom svete. Pred pár týždňami do kín dorazili Guardians of the Galaxy Vol. 2, čo so sebou prinieslo veľmi potrebnú dávku originality a iného druhu zábavy do MCU. A teraz tu máme Wonder Woman.

Tento článok nie je recenzia, skôr iba zrhnutie myšlienok a pocitov o tomto filme. Vzhľadom na to, že všetko potrebné už bolo o filme povedané a ja by som nič iné nedodal, recenziu nenapíšem. Čo sa týka mojich pocitov voči filmu, Wonder Woman sa mi veľmi páčila. Rozhodne lepšia ako GotG Vol. 2 a približne na rovnakej účovni ako Logan. Zatiaľ je to však najobľúbenejší film z trojice. A ako upozornenie: Tento článok obsahuje spoilery ku filmu Wonder WomanKeď už máme potrebné oznámenia za sebou, môžme sa do toho pustiť.

mv5bmjiwnjmymzy2of5bml5banbnxkftztgwodyyotyzmji-_v1_sx1500_cr001500999_al_

Superhrdinské filmy ma prestali baviť. Toto som na sebe spozoroval v polovici minulého roku, keď som po druhýkrát pozeral Captain America: Civil War. Filmu som dal plné hodnotnie (5/5), ale potom som si niečo uvedomil. Film sa mi vôbec nepáčil, iba všetok ten hype okolo ma nútil nechať si pozitívny názor. Civil War sa snažil odohrávať na malej škále iba medzi hrdinami, no popri tom obsahoval obrovský a zbytočne komplikovaný príbeh. A potom som si uvedomil, ako každý druhý komiksový film využíva presne tento štýl príbehov. Preto ani nič iné neočakávam od Spider-Man: Homecoming.

Ako do toho teda spadá Wonder Woman? Veľmi podobne ako Logan GotG Vol. 2. Je to iný druh superhrdinského filmu, ktorý sa snaží (a dosahuje) niečo úplne originálne. Centrom tohto filmu totiž nie je záchrana sveta, ale emócie a medziľudské vzťahy počas vojny. Práve vďaka tomu Wonder Woman vyniká.

Pozri sa na to takto: Wonder Woman má 2 hodiny 20 minút a počas celej tej doby sú vo filme iba 3 akčné scény. Útok na pláži, útok na nemecké zákopy a následné oslobodenie blízkej dediny a finále filmu- bitka proti Áresovi. Ale to kôli tomu, že akcia nie je centrom filmu.

mv5bmjq2nzq0mta3ml5bml5banbnxkftztgwmdeyotyzmji-_v1_sy1000_cr0014991000_al_

Emócie sa totiž vytratili zo superhrdinských filmov. Nezáleží mi na postavách, ktoré na obrazovke vidím. Viem, že Iron Man aj Spider-Man musia prežiť až do Avengers: Infinity War a preto bude hocijaké nebezpečenstvo v Spider-Man: Homecoming nepodstatné. Viem, že prežije. Práve preto sú filmy ako Logan, Wonder Woman a dokonca aj The Dark Knight Rises (TDKR) také dobré. Z filmového hľadiska nemusia byť dokonalé, no emócie v nich sú dostatočne silné na to, aby som sa o postavy zaujímal.

Vďaka tomu, že v Wonder Woman sú iba tri akčné scény, film sa dá pekne rozdeliť na tretiny a tým pádom sa dá dobre sledovať jeho štruktúra. Pred prvým útokom (na pláži) strávime s postavami približne 40 minút na to, aby sme ich spoznali. Za ten čas zistíme ako Amazonky žijú, ich hierarchiu a fakt, že Diana je špeciálna. Počujeme (a následne vidíme) ako trénuje aby sa stala tou najlepšou bojovníčkou zo všetkých. Keď neskôr ich ostrov napadnú Nemci, už máme vytvorený emočný vzťah nie len voči Diane, ale aj voči Amazonkám. Preto je smrť Antiope “nečakaná” a emocionálna, aj napriek jej predvídateľnosti.

Druhá tretina sa zväčša odohráva v Londýne a ide o úsek filmu medzi už spomenutou prvou bitkou na pláži a končí zabratím dediny. V tejto časti sa odpojíme od Amazoniek a spolu s Dianou prídeme do Londýna, aby ona mohla nájsť Áresa niekde vo vojne. Tu sa zoznámime s veľkým množstvom vedľajších postáv, aj keď iba čiastka z nich je podstatná. Hlavne sa nám však vyvynie vzťah medzi Dianou a Steveom, ktorý od začiatku je plánovaný ako neromantický. Čo sa týka vedľajších postáv, najdôležitejší sú Steveovi spolubojovníci a Sir Patrick, ktorý je nakoniec odhalený ako Áres. Strávime dostatočne veľa času s postavami, aby sme si s nimi navodili emočný vzťah. Vďaka tomu, keď sa dostanú na front a vidíme čo sa s nimi deje, pocit nebezpečenstva je prítomný. Dokonca aj keď vychádza zo zákopov, na sekundu som si nebol istý, či prežije. A to sa v moderných veľkofilmoch dosahuje veľmi ťažko.

Posledná tretina je najmenej originálna z celého filmu, ale pritom obsahuje tie najdôležitejšie momenty v charakterizácií našich postáv, ich rozhodnutí a vzťahov voči sebe. A aj napriek tomu, že skoro všetky postavy z druhej tretiny zostávajú aj na finále, v skutočnosti toto je iba medzi Dianou a Steveom. Jedna z najdôležitejších udalostí v tejto časti je plynové bombardovanie dediny, ktorú Wonder Woman nedávno zachránila. Nepamätám si, kedy naposledy som videl niečo podobné v superhrdinskom filme. Videli sme ako Wonder Woman robí rozhodnutia, ktoré sú dobré a správne. Necelých dvadsať minút na to prídu následky a tie sú devastujúce. Keď sa prechádza tou dedinou, aj zprva dobré rozhodnutia môžu skončiť veľmi zle. A práve tento moment dodal ľudskosť Wonder Woman ako postave. Ďalší dôležitý moment príde až na konci filmu. A to keď sa Steve rozhodne obetovať. Najprv Diane niečo povie, ale to my nepočujeme. Potom odíde, dostane sa do lietadla, namieri zbraň za seba a…nevystrelí. Pred tým sa ešte krátko vrátime späť ku bitke medzi Wonder Woman a Áresom, kde je držaná na zemi, neschopná hýbať sa. Steve si tesne pred svojou smrťou párkrát vydýchne, akoby si chcel všetko v hlave ujasniť. Potom sa presunieme späť na zem, kde z perspektívy Wonder Woman vidíme, ako umrel. Prizerá sa a pritom nemôže nič spraviť. Toto bola jedna z najlepšie spravených smrtí vo veľkofilme za dlhú dobu; a pre mňa skutočne silná.

mv5bmtkymzuxmdqwnf5bml5banbnxkftztgwmzeyotyzmji-_v1_sy1000_cr0014991000_al_

Wonder Woman vyniká vďaka schopnosti nadviazať puto s postavami a zaujímať sa o ne. Nie je to typický superhrdinský film plný akčných scén, humoru a snahy vybudovať nejaké filmové univerzum. A práve vďaka tomu dosiahla Wonder Woman svôj obrovský, a hlavne dôležitý, úspech.

 

 

 

 

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Connecting to %s